Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy” oraz Komisja Kultury Lubelskiej Izby Lekarskiej zapraszają w sobotę dnia 22 kwietnia 2006 r. o godzinie 12:00 na wernisaż wystawy fotografii pt.: „Argentyna – karnawał, wołowina i lodowce” autorstwa Pawła Krawczyka i Piotra Paprzyckiego do Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy” w siedzibie Lubelskiej Izby Lekarskiej Lublin, ul. Chmielna 4, „Klub Lekarza”.
Wystawa czynna będzie w dniach 22.04.2006 – 16.06.2006 r. od poniedziałku do piątku, w godz. 10;00 – 19:00
Wystawa fotograficzna „Argentyna –karnawał, wołowina i lodowce” autorstwa Pawła Krawczyka i Piotra Paprzyckiego jest fotograficzną relacją z wyprawy Medycznego Klubu Turystycznego na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcagua (6962 m n.p.m.)
Szczyt Aconcagua, wyższy o prawie 1000 m od innych sąsiednich wierzchołków, można zobaczyć na krótko z okien autobusu jadącego na trasie Santiago de Chile – Mendoza. Przy bardzo dobrej pogodzie można go też dostrzec z chilijskich brzegów Oceanu Spokojnego. Jednak żeby podziwiać prawdziwe piękno góry trzeba iść dwa dni głęboką doliną rzeki Vacas. Znad jej brzegu, wysoko ponad boczną Doliną Relinchos, ukazuje się wysmukły wierzchołek Aconcagua, przyozdobiony od wschodu Lodowcem Polaków.
Taki właśnie widok stał się udziałem uczestników lubelskiej medycznej wyprawy na Aconcagua (Kamila Wojas, Rafał Dmowski, Paweł Krawczyk, Piotr Paprzycki). Po pokonaniu odległości 1500 km z Buenos Aires do Puenta del Inca i przejściu 50 km półpustynnej górskiej doliny, stanęliśmy oko w oko z wymarzonym celem naszego przedsięwzięcia. Kilka dni później, po założeniu dwóch obozów pośrednich, rozpoczęliśmy wejście na szczyt. Wyznaczyliśmy sobie ambitny plan zdobycia wierzchołka słynną drogą Polaków z 1934 roku. Niestety głęboki śnieg, który spotkaliśmy na Lodowcu Polaków, zmusił nas do wycofania się z wysokości 6200 m n.p.m.
Nie daliśmy za wygraną i 12 lutego 2006 roku podjęliśmy próbę zdobycia Aconcagua drogą Falso de los Polacos. Tym razem atak szczytowy okazał się skuteczny. Wprawdzie na wierzchołku z powodu załamania pogody i późnej pory dnia, stanęła tylko jedna osoba, ale wyprawę mogliśmy uznać za zwycięską.
Po dramatycznym zejściu ze szczytu, uczestnicy wyprawy podróżowali po północnej Argentynie, odwiedzając między innymi miasto Tucuman, w którym proklamowano niepodległość Argentyny, ruiny misji jezuickiej w San Ignacio Mini, gigantyczne Wodospady Iguasu uwiecznione w słynnym filmie Rolanda Joffe, historyczne miasteczko Colonia w Urugwaju i Buenos Aires.
Paweł Krawczyk, Piotr Paprzycki.
Medyczny Klub Turystyczny
powstał w listopadzie 2004 roku. Członkami Klubu są nie tylko lekarze i ludzie zawodowo związani z medycyną, ale również pacjenci i ich rodziny. Celem działalności klubu jest organizowanie pieszej i narciarskiej turystyki górskiej, wspinaczki i alpinizmu, turystyki rowerowej oraz żeglarskiej turystyki wodnej jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Klub ma za zadanie propagowanie aktywnego sposobu życia wśród osób chorych i niepełnosprawnych oraz popularyzację w środowisku pracowników medycznych wiedzy o odwiedzanych w ramach imprez turystycznych krajach i regionach.